Almanya’da ücretsiz eğitim hakkında bilinmesi gerekenler

842
Almanya’da ücretsiz eğitim hakkında bilinmesi gerekenler
yurtdışı eğitim danışmanlığı

Almanya’da ücretsiz eğitim: Bilmeniz gerekenler

Almanya, yurtdışında eğitim almak için en iyi ülkelerden biridir: Harika üniversiteler ve yüksek yaşam kalitesinin benzersiz bir kombinasyonunu sunar ve Birleşik Krallık veya Hollanda gibi diğer popüler destinasyonlarla rekabet eder.

Ve Almanya sadece dünyanın en iyi üniversitelerinden bazılarına ev sahipliği yapmakla kalmıyor, aynı zamanda orada ücretsiz olarak eğitim alabilirsiniz. Daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız, Almanya’daki öğrenim ücretleri hakkında sık sorulan sorular listemize göz atın:

Almanya’da kimler ücretsiz eğitim alabilir?

Almanya’da herkes ücretsiz eğitim alabilir! Bu doğru: Almanlar, Avrupalılar ve tüm Avrupalı ​​olmayanlar Almanya’da ücretsiz olarak eğitim alabilirler – öğrenim ücreti olmadan. AB’den veya AEA’dan olmanız önemli değil.

Bu, devlet üniversitelerindeki neredeyse tüm eğitim programları için geçerlidir. Küçük bir pürüz var: AB dışından iseniz, ülkeye gelmeden önce oturma izni almanız gerekecek; ve eğitiminizi Almanya’da bitirmeniz gerekecek.

Almanya’da hangi üniversitelerde ücretsiz eğitim görebilirim?

Almanya’da genellikle devlet üniversitelerinde ücretsiz eğitim alabilirsiniz. Almanya’da neredeyse 300 devlet üniversitesi var ve toplamda 1.000’den fazla eğitim programı var – yani birçok seçeneğiniz var!

En büyük devlet üniversitelerinden bazıları şunlardır:

Almanya’daki devlet üniversiteleri neden öğrenim ücreti almıyor?

Avrupa’nın ve dünyanın hemen her yerinde üniversiteler – sadece o ülkeye eğitim için gelen yabancılardan da olsa – öğrenim ücreti almaktadır. Almanya, Asya’dan, Afrika’dan veya başka bir yerden olsanız bile, Avrupa’da ücretsiz eğitim alabileceğiniz birkaç ülkeden biridir.

Almanlar genellikle eğitimin ticari bir ürün olarak görülmemesi gerektiğine ve yüksek eğitime ücretsiz erişimin daha büyük nüfus için ekonomik büyüme ve refah sağladığına inanmaktadır. Yakın geçmişte, devlet üniversitelerinin yıllık 1.000 Euro’luk çok mütevazı öğrenim ücretleri talep etmesine izin veren bir yasa vardı. Ancak yıllarca süren protestoların ardından, 2014 yılında öğrenim ücretleri tekrar kaldırıldı. Bugün, devlet üniversitelerinin öğrenim ücreti talep edebileceği çok az istisna var.

Ayrıca, Almanya’nın son yıllardaki hükümetleri, göçün ekonomik ve sosyal faydalarını anlamıştır. Almanya, en zeki beyinlerin ülkeye eğitim almasını ve ideal olarak mezun olduktan sonra kalıp çalışmasını istiyor. Bu nedenle yabancılar için de genel bir öğrenim ücreti yoktur.

Eğitim ücretsizse, bu üniversitelerin çok iyi olmadığı anlamına mı geliyor?

Ne münasebet! Almanya’nın üniversiteleri dünyanın en iyileri arasındadır ve yabancı bir öğrenci olarak dünya standartlarında bir eğitim almayı bekleyebilirsiniz. Daha büyük kurumların çoğu, uluslararası sıralamada düzenli olarak ilk 100 arasında yer almaktadır.

Bir üniversitenin sıralaması ne olursa olsun, her zaman yüksek kaliteli öğretim bekleyebilirsiniz . Almanya, eğitim sağlayıcılarını akredite etmek için çok katı standartlara sahiptir.

Devlet üniversitelerinde yüksek öğrenimin harçsız olması Alman hükümetinin tamamen siyasi bir kararıdır. Bir Alman üniversitesinden alınan bir derece dünya çapında saygı görecek ve kariyer seçimleriniz için birçok kapı açacaktır.

Almanya’da öğrenim ücreti var mı?

Genellikle Almanya’da ücretsiz eğitim alabilirsiniz. Ancak öğrenim ücreti ödemeniz gereken birkaç istisna vardır:

 • Sadece devlet üniversiteleri harçsızdır. Yaklaşık 100 özel üniversiteden birinde okuyorsanız, ödemeniz beklenir ve bu öğrenim ücretleri, Birleşik Krallık veya İrlanda gibi ülkelerde ödeyeceğiniz ücretle aynıdır. Ancak, ucuz devlet üniversiteleriyle rekabet ettikleri için, Almanya’daki özel okullar, paranızın karşılığını alabilmeniz için özel programlar ve diğer avantajlar sunma eğilimindedir. Ve elbette, burs almaya hak kazanabilirsiniz.
 • Alman üniversiteleri “ardışık” ve “ardışık olmayan” yüksek lisans programları arasında ayrım yapmaktadır. Ardışık programlar, Lisans derecenizi tamamladıktan hemen sonra kaydolabileceğiniz programlardır. Ardışık olmayan programlar genellikle öğrencilerin Lisans sonrası iş deneyimine sahip olmasını gerektirir. Bu tür ardışık olmayan eğitim programları genellikle devlet üniversitelerinde bile eğitim ücretine mal olur . Nispeten nadirdirler; tipik olanlar, örneğin “Executive MBA”ler ve ayrıca bazı özel Master programlarıdır.
 • 2017’den beri Baden-Württemberg eyaletindeki devlet üniversiteleri, AB/AEA üyesi olmayan öğrencilerden öğrenim ücreti alabilir . Buna Stuttgart , Karlsruhe, Mannheim, Freiburg, Heidelberg ve diğer bazı şehirlerdeki üniversiteler dahildir . Öğrenim ücretleri sömestr başına 1,500 Euro olarak belirlenmiştir – bu, Avrupa’daki diğer birçok ülkeden hala çok daha uygun.
 • Bazı federal eyaletler, “ikincil derece” ( “Zweitstudium” ) almak istiyorsanız, dönem başına 500 ila 650 EUR arasında eğitim ücreti beklemektedir . Bu, bir Lisansa ilk kez kayıt yaptırırsanız veya Lisans derecenizi takiben (ardışık) bir Yüksek Lisans programına kayıt yaptırırsanız geçerli değildir. Bunun yerine, “ikincil derece” şu anlama gelir:
  • ardışık olmayan bir Yüksek Lisans programına kayıt olmak (yukarıya bakın),
  • Halihazırda başka bir konuda lisans derecesine sahip olduğunuzda bir Lisans’a kaydolmak veya
  • Halihazırda başka bir konuda Yüksek Lisans dereceniz varken bir Yüksek Lisans programına kaydolmak.

Baden-Württemberg’de öğrenim ücretleri ne kadar yüksek?

Almanya’nın güneybatısındaki Baden-Württemberg, AB dışından gelen öğrencilerin devlet üniversitelerinde öğrenim ücreti ödemek zorunda olduğu 16 Alman federal eyaletinden yalnızca biri. Baden-Württemberg’de öğrenim ücretleri dönem başına 1.500 Euro’dur; veya yılda 3.000 Euro.

Bu öğrenim ücretleri , yaklaşık 50’si olan “BaWü” deki tüm kamu yüksek öğretim kurumları için geçerlidir .

AB vatandaşı olan öğrencilere Alman öğrencilerle aynı muamele yapılır ve bu nedenle herhangi bir öğrenim ücreti ödemezler.

Almanya’da okurken başka hangi masrafları göz önünde bulundurmam gerekiyor?

Devlet üniversitelerinde genellikle herhangi bir öğrenim ücreti olmasa da, normalde “sömestr ücreti” (“Semesterbeitrag”) veya “idari ücret” denilen bir şey ödemeniz gerekir. Ancak bu küçük bir miktar: genellikle tüm dönem için yaklaşık 300 veya 400 Euro. Bu aynı zamanda şehriniz ve hatta bazen çevredeki bölgeler için normalde böyle bir bilet için ödeyeceğinizin çok altında bir toplu taşıma biletini de kapsar.

Bir Batı Avrupa ülkesi için Almanya, aksi takdirde çok uygun fiyatlı. Almanya’da bir öğrenci olarak yaşamanın tipik maliyetine genel bir bakış:

Öğe Aylık ortalama maliyet
Kira ve kamu hizmetleri 300 ila 500 €
Yiyecek ve içecek 200 ila 250 €
Sağlık Sigortası 100 €
telefon ve internet 30 €
Boş zaman ve hobiler 50 ila 100 €

Hangi şehirde okuduğuna bağlı olarak ayda 850 Euro ile geçinebilirsin, biraz verebilir veya alabilirsin. Münih , Frankfurt veya Hamburg gibi büyük şehirlerin küçük kasabalardan daha pahalı olduğu biliniyor.

Almanya’da yurtdışında okumak için hangi burslar mevcuttur?

Almanya’da yabancı öğrenciler için birçok burs bulunmaktadır. Alman Akademik Değişim Servisi (DAAD) , örneğin menşe ülkenize göre uygun burs seçeneklerini aramanıza izin veren resmi bir burs veri tabanına sahiptir.

Üniversiteden mezun olduktan sonra Almanya’da kalabilir miyim?

Evet: Alman üniversitelerinin uluslararası mezunları iş ararken Almanya’da kalabilirler. Ve bu, menşe ülkeden bağımsız olarak tüm öğrenciler için geçerlidir. Avrupa Birliği dışından bir vatandaşsanız, mezuniyet sonrası için 18 aylık oturma izni başvurusunda bulunabilirsiniz.

Böyle bir “iş arama vizesi” (veya “eğitim sonrası çalışma vizesi”) ile niteliklerinize uygun bir iş arayabilirsiniz; ve bu 18 ay boyunca herhangi bir işte çalışmanıza izin verilir. Alman Federal Hükümeti , lisansüstü oturma izni hakkında daha fazla bilgi sunmaktadır.

Almanya Eğitim Danışmanlığı

Almanya’da ücretsiz üniversite okuyun !

Tüm öğrencilerimize %100 yerleşim garantisi veriyoruz. Eğer Almanya’da herhangi bir Devlet üniversitesine yerleşemezseniz sizden hiç bir şekilde danışmanlık ücreti almıyoruz.

 • Alman devlet üniversitelerinin kalitesi tüm Dünya’da kabul görmüştür. Türkiye’den çok sayıda öğrenci her yıl kaliteli alman devlet üniversitelerinde ÜCRETSİZ eğitim almaktadır.
 • Alman devlet üniversitelerinin Türkiye’de YÖK tarafından  denkliği vardır ve tüm Dünya’da geçerlidir.
 • Bilinenin aksine Almanya’da üniversite eğitimi maliyeti Türkiye’de ki üniversite maliyetlerinden daha yüksek değildir.
 • Almanya’da bir  öğrencinin konaklama dahil aylık gideri ortalama 650,- 850 euro arasındadır.
 • Türk öğrencilerin Üniversite eğitimleri esnasında çalışma izinleri vardır.

Alman devlet üniversiteleri ÜCRETSİZ EĞİTİM ve Almanya eğitim danışmanlığı için bizi arayın.

Tel : 0 212 543 58 06 – 0 212 261 28 88

yurtdışı eğitim