Akademik Transkript Nedir

391
Akademik Transkript Nedir
yurtdışı eğitim danışmanlığı

Akademik Transkript Nedir

Yurtdışındaki üniversitelere başvurmak, başvurunuzu destekleyen kapsamlı belgeler gerektirir. Bu belgelerden biri de kayıtların transkriptidir. Bu kadar çok belgeyi yönetmek, akademik transkriptler ve bunun not çizelgeleri, sertifikalar, derece veya diplomalardan ne kadar farklı olduğunu düşünmenize yol açabilir. Transkript, öğrencilerin kişisel bilgileri, kurum detayları ve kurs detayları dahil olmak üzere eğitim kanıtı sağlayan resmi belgelerdir. Öğrenciler genellikle akademik transkript ile not çizelgesini ve diğer sertifikaları karıştırırlar. Ama sizi koruduğumuz için endişelenmeyin.

Bu kılavuzda, uluslararası öğrenciler arasında akademik transkriptlerle ilgili en yaygın sorulardan bazılarını yanıtladık: Akademik transkript nedir? Neden transkriptlere ihtiyaç var? Transkript belgesi nasıl alınır? Üniversitelere resmi transkript nasıl gönderilir? ve benzeri.

Akademik Transkript nedir?

Akademik yolculuğunuzda, not dökümleri, karneler, akademik sertifikalar, başarı kayıtları, not kartları vb. transkriptleri duymamış olmalısınız. Akademik bir transkript buna benzer.

Akademik transkriptler, çalışılan konuların ayrıntılarını, her konuda alınan notları ve notları ve notları içeren resmi akademik kayıtlardır. Kullanılacak terim ne olursa olsun, kurumlar kurs transkriptinizde aynı bilgiyi arıyorlar. Transkript ayrıca, kabul değerlendirmesi için çok önemli olan öğrenci, kurum, kurs, konular ve not sisteminin ayrıntılarını da sağlar.

Akademik Transkript Neleri İçerir?

Transkript nedir sorusunun cevabını verdikten sonra, size bir akademik transkript tam olarak neleri içerdiğini de söyleyelim. Akademik bir derece transkript genellikle aşağıdakilerden oluşur:

 1. Akademik Üniversite/Kurum Adı
 2. akreditasyon
 3. Öğrencinin adı
 4. Doğum tarihi
 5. mezuniyet yılı
 6. Rulo Öğrenci Sayısı
 7. Derece adı
 8. Alınan Kurs Süresi
 9. Ders Listesi
 10. Tüm kurslarda alınan notlar/notlar
 11. Notların/Notların Toplamı

Kayıtların Transkript Neden Gereklidir?

Artık transkript sertifikasının anlamını anladığımıza göre, transkript sertifikasının nasıl alınacağını tartışmadan önce neden bir transkript kaydına ihtiyaç duyulduğunu görelim:

 • Transkriptler, öğrencinin akademik geçmişi hakkında meşru bilgiler sağlar.
 • Transkriptler ayrıca, farklı ülkeler için çok fazla değişiklik gösteren derecelendirme ölçeğinin ayrıntılarını da içerir.
 • Üniversiteler, sonuçlarınızı eğitim sistemlerine göre dönüştürmek ve kabul için işlemek için transkript kullanır.

Akademik transkript nedir daha iyi anlamak için standart bir derece transkriptinin özelliklerini görelim:

Akademik Transkript Örneği

Artık akademik transkript nedir bildiğimize göre, bir akademik transkript neye benziyor ve hangi bilgilerden oluştuğunu görelim:

 • Kurum Adı
 • Kurum adresi, şehir, eyalet ve ülke
 • Kurumun adresi
 • Kurumun sahip olduğu akreditasyon
 • öğrencinin adı
 • Benzersiz öğrenci kimlik numarası
 • Öğrencinin doğum tarihi
 • Kazanılan derecenin adı
 • Alınan konuların listesi
 • Kursun süresi
 • Mezuniyet tarihi ve yılı
 • Her konuda kazanılan notlar veya notlar
 • Kursta kazanılan konsolide notlar veya notlar

Farklı Dersler için Hangi Transkript Gereklidir?

Transkript nedir iyi biliyorsanız ve akademik transkript anlamını biliyorsanız; Farklı kurslar için üniversitelere doğru belgeleri gönderme konusunda endişelenmenize gerek yok. Çünkü üniversiteler neye ihtiyaç duyduklarını açıkça belirtir ve genellikle kazanılan en son yeterliliklerden alınan transkriptlerdir. Artık bir transkript kaydının neden gerekli olduğunu tartıştığımıza göre, farklı dersler için hangi transkriptlere ihtiyaç duyulduğunu burada bulabilirsiniz:

 • Lisans derecesi, diploma, sertifika vb. gibi bir lisans düzeyinde programa başvurmak için üniversitelere ortaokul eğitiminin akademik kayıtlarını gösteren lise transkriptleri sağlamanız gerekir.
 • Diğerlerinin yanı sıra yüksek lisans, yüksek lisans diploması gibi lisansüstü derecelere başvurmayı planlıyorsanız, katıldığınız kolej veya üniversiteden alınan transkriptlere ihtiyacınız olacaktır.

Transkript, Not Çizelgesi, Sertifika, Diploma ve Dereceden Nasıl Farklıdır?

Türkiye dışındaki üniversitelere kabul için başvuran öğrenciler arasında çok yaygın bir soru, transkriptler ve not çizelgeleri aynı mıdır? Artık Türkiye’de akademik transkript ne olduğunu bildiğimize göre, bir transkript ile not çizelgesi, sertifika, diploma ve derece gibi diğer akademik kayıt belgeleri arasında ayrım yapabiliriz.

Transkript ve Sertifika Arasındaki Fark

Üniversite transkriptleri sertifikalardan farklı değildir. Sertifikalar, önceki derecenizin derlenmiş bilgilerini içerdiğinden, not dökümünün bir parçasıdır. Türkiye’de, bir lisans programını tamamlayan bir öğrenciye sertifika verilir. Derece transkripti ile sertifika arasında bir fark vardır ve bir derece sertifikası bir transkript ile eşdeğer değildir.

Transkript ve Diploma Arasındaki Fark

Akademik transkript nedir tartışılırken transkript, öğrencinin tamamladığı derslerle ilgili eksiksiz akademik bilgileri içeren resmi bir belgedir. Bununla karşılaştırıldığında, diploma başlı başına bir eğitim niteliğidir ve çalışılan konuların ayrıntıları, alınan notlar, kurs süresi vb. İle not dökümünün bir parçası olarak dahil edilir. Bu, transkript ve diploma arasındaki farktır.

Transkript ve Derece Arasındaki Fark

Transkript ve derece arasındaki fark, bir derecenin bir akademik programın tamamlandığını belgelemesine karşın, bir derece transkriptinin çalışılan konular, alınan sınavlar, notlar, kurum vb. dahil olmak üzere derece hakkında eksiksiz bilgi sağlayan bir eğitim kanıtı olmasıdır.

Yurtdışı eğitim danışmanlığı 2021

 

yurtdışı eğitim