IELTS Sınavına Hazırlanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

491
IELTS Sınavına Hazırlanırken Nelere Dikkat Edilmeli?
yurtdışı eğitim danışmanlığı

IELTS Sınavı

IELTS Sınavına Hazırlanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

IELTS Sınavı yurtdışı eğitim programlarının olmazsa olmazlarından biri. Yüksek öğreniminizi yurtdışında sürdürmeyi hayal ettiğinizde, geçmeniz gereken çeşitli testler ve engeller vardır. Başvuru ve vize dışında, IELTS ve SAT gibi sınavları temizlemek, hayalinizi gerçekleştirmek için temel bir gerekliliktir.

İngiltere, ABD, Avustralya ve Yeni Zelanda gibi ülkeler bu puanı İngilizce yeterliliğinizin kanıtı olarak kullanır. Bu sınavda iyi puan almak, başvurduğunuz kurumun dil becerilerinizin ne kadar iyi olduğunu bilmesini sağlar ve bu da sizi seçmelerine yardımcı olur. Bu sınavda başarılı olmamak, reddedilmenizin en önemli nedenlerinden biri olabilir. Hayalleri ve umutları olan bir öğrenci olarak bu fırsatı kaçırmak istemeyeceksiniz.

Aşağıda, IELTS sınavlarınızda gerçekten başarılı olmanıza yardımcı olacak bazı faydalı ipuçları bulunmaktadır.

IELTS Sınavı için ip uçları

Okumanızı geliştirin

IELTS Sınavına girerken dinleme, okuma, konuşma ve yazma gibi çeşitli bölümlerden geçmeniz gerekecektir. Bu nedenle, okuma becerilerinizi cilalamak çok önemlidir. Okuma becerilerinizi katı zaman sınırlarıyla geliştirmek zorunda kalacaksınız. Bu bölümü kırmanın en çok önerilen yollarından biri, önce soruyu okuyup ne sorulduğunu anlamaya çalışmak, ardından pasaja geçmek, dikkatlice okumaya başlamak ve sorunun cevabını bulmaktır. Kendinizi rahat hissettiğiniz yöntemi kullanabilirsiniz.

Hangi yaklaşımın sizin için en uygun olduğunu bulmak için bunu uygulamanız gerekecek. En uygun yöntemi bulduktan sonra, onu optimize edene kadar bunu uygulayabilirsiniz. İyi bilgili olmak için bunu sık sık uygulayın.

Kendi kendine değerlendir ve seviyeni bul

Sınava önceden pratik yapmadan veya iyi bir değerlendirme yapmadan girerseniz, IELTS sınavlarında düşük puan almanıza neden olur. Sınava girmeden önce deneme sınavına girin, zayıf yönlerinizi bulmanıza yardımcı olacaktır. Hazırlık ve revizyon çabalarınızı yönlendirmenize yardımcı olacak ilk adımdır. Sahte testler, teste nasıl yaklaşacağınızı anlamanıza yardımcı olacak ve ayrıca orijinal sınava katılma korkunuzu azaltmanıza yardımcı olacaktır.

Öz değerlendirme, hangi yapıyı izleyeceğinizi, hangi kelimeleri ve kelimeleri kullanacağınızı, kelimeleri iyi yapılandırılmış cümlelere nasıl koyacağınızı ve çok daha fazlasını bulmanıza yardımcı olacaktır.

Beceri geliştirmeye konsantre olun

Kendinizi dilde yetkin hale getirmek çok önemlidir. Dinleme becerilerinizi geliştirmek için zaman ayırmanız gerekecek. Süreci ilginç ve daha etkili hale getirmek için, hazırlıklarınıza arkadaşlarınızı ve ailenizi de dahil edebilirsiniz.

Yapabildiğiniz zaman ve yapabildiğiniz her yerde pratik yapın

Farklı insanlarla etkileşim, dinleme ve konuşma becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır. Zamanınızı İngilizce kitap okumaya ve film izlemeye ayırabilirsiniz, bu okuma ve dinleme becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır. IELTS’e hazırlanmak için saatler ayırmanıza gerek yoktur, günlük rutininize dahil edilebilir ve bu da onu daha ilginç, üretken ve eğlenceli hale getirir.

yurtdışı eğitim