Yazılım Mühendisleri için en iyi maaşlar hangi ülkeler de?

956
Yazılım Mühendisleri için en iyi maaşlar hangi ülkeler de?
yurtdışı eğitim danışmanlığı

Yazılım Mühendisliği için en iyi maaşlar hangi ülkeler de?

Yazılım mühendisliği maaşları ülkeye, sektöre, şirkete ve deneyim düzeyine göre büyük farklılıklar gösterebilir. Yazılım mühendisleri için daha yüksek maaş sunan ülkelerden bazılarını aşağıda ki detaylı bir şekilde bulabilirsiniz.

Hepinize merhaba 🙂 Hani bir laf var ya Terzi kendi söküğünü dikemez 🙂 . Bu gün tam da öyle bir yazı hazırladım. Kendi mesleğim hakkında hiç bir yazı yazmadığımı fark ettim ve sizlere bu gün ”Yazılım Mühendisleri için hangi ülke ne kadar ödeme yapıyor ? ”hakkında internetten araştırma yaparak bir makale hazırladım.

Artık saatlerimizden uzay istasyonlarına kadar her şeyi bilgisayarların çalıştırdığı bugünlerde yazılım mühendisi olmak iyi bir fikir gibi görünüyor ve yazılım mühendisleri için en yüksek maaşı veren ülkelerden birinde yaşıyor olsaydınız çok daha iyi olurdu .

Dijital çağda olmanın bir gereği olarak, yazılım mühendisliği talep gören bir meslek haline geldi ve dünyanın en yüksek ücretli işlerinden biri şu sıralar kesinlikle yazılım mühendisliği.

Artık geleneksel şirketler dahi, yeni ürünler için programlar oluşturmak için çok bilgili ve bilgisayardan anlayan yetenekli ve akıllı insanlara ihtiyaç duyuyor. Özelikle bu mesleği seçmek isteyen genç arkadaşlarımı cesaretlendirmek istiyorum. Arkadaşlar doğru yoldasınız:) Sadece asosyal bireyler olmayın yeterli 🙂

Yazılım mühendisliğinin kökleri, “yazılım mühendisliği” teriminin ilk olarak Anthony Oettinger tarafından ortaya atıldığı 1960’ların sonlarına kadar uzanır. İlk başta, yazılım mühendisliği, zayıf yazılım kalitesine hitap etmek ve “yazılımın sistematik, titiz, ölçülebilir, zamanında ve spesifikasyon dahilinde oluşturulduğundan emin olmak” için tasavvur edildi. 1984 yılında Carnegie Mellon Üniversitesi kampüsünde Yazılım Mühendisliği Enstitüsü kuruldu. O zamandan beri, yazılım mühendisliği tanınmış 10 alt disipline ayrıldı. Günümüzde, en iyi şirketlerin iyi maaşlar verdiği, çok aranan bir meslek haline geldi. Dünyanın en iyi yazılım şirketlerinin çoğunun genel merkezi gelişmiş ülkelerdedir ve tesadüfen bu ülkeler aynı zamanda yazılım mühendisleri için en yüksek ödeme yapan ülkelerden bazılarıdır.

Edu Vizyon yurtdışı eğitim danışmanlığı adına , yazılım mühendisleri için en yüksek ödeme yapan ülkelerin nerede olduğunu öğrenmek için araştırma yaptım. Ülke başına ortalama maaş bilgileri listelenmiştir ve bu listeler için Bloomberg ve Grid Dynamics ( eski adı ile  Daxx’ten faydalandım). Ülkeleri, Bloomberg web sitesinde bir seçenek olan maaşın ortalama gelire oranına göre değil, ortalama yıllık maaşa göre sıraladığıma dikkat edin.

Not :Ayrıca bu yazıyı okuyan arkadaşlar lütfen bana bu ülkelerde iş bulun diye aramazlar ise çok memnun olurum 🙂

İsviçre

Yıllık ortalama gelir: 104.200 Dolar

Saatçilik Bankalar. çikolatalar İsviçre’nin bildiğiniz şeylerden bazıları. Yazılım mühendisleri arasında, ülke aynı zamanda dünyadaki tüm ülkeler arasında yazılım mühendislerine en yüksek ödeme yapmasıyla da bilinir. Yıllık Maaş 100.000 ABD USD ‘yi geçiyor. Ve bu sadece ortalama, yani düşebilir ama çoğunlukla yükselir. İsviçre’de yaşama ve bu şekilde çalışma imkanınız var ise harika bir seçenek…

Norveç

Yıllık ortalama gelir: 81.400 $

Yaşama standartları oldukça yüksek olan Norveç’de bir yazılım mühendisinin aslında maaşı bir işçinin yıllık maaşından yıllık 15.000 USD daha az 🙂 Ancak, Norveç’te çalışmanın hala avantajları var çünkü ücret çoğu ülkeden önemli ölçüde daha yüksek ve ayrıca daha az saat çalışıyorsunuz.

Amerika Birleşik Devletleri

Yıllık ortalama gelir: 76.000 $

Silikon Vadisi bir dizi yazılım şirketinin genel merkezine ev sahipliği yaptığı için Amerika Birleşik Devletleri’nin bu listeye dahil edilmesi şaşırtıcı olmamalı. Buna ek olarak, yazılım mühendisleri ortalama bir Amerikan çalışanından 20.000 $ daha fazla kazanıyor. İ

Fransa

Yıllık ortalama gelir: 54.700 Dolar

Mümkün olan tüm şarap, peynir ve şampanyanın tadını çıkarın! Bu ülkede yazılım mühendisi olmak bir bonus çünkü vatandaşları da dünyadaki en yüksek yaşam kalitesine sahip.

Birleşik Krallık

Yıllık ortalama gelir: 56.200 Dolar

Ülkenin farklı disiplinlerden 1 milyon ek mühendise ihtiyacı varken, oraya taşınmayı ciddi olarak düşünebilirsiniz. Yazılım mühendisleri, ortalama bir İngiliz Vatandaşından yaklaşık 13.000 $ daha fazla kazanıyor.

Kanada

Yıllık ortalama gelir: 57.500 $

Canadian Business web sitesi, 2015 için en son En İyi İşler makalesinde yazılım mühendisliğini 12. sırada yer aldı. Kanada’da yazılım mühendisi olmanın sevilmeyecek nesi var, ha? Şu anda, Kanadalı yazılım mühendisliği şirketleri, en yetenekli mühendis arayışlarında Silikon Vadisi ile rekabet etmeye çalışıyorlar, bu yüzden bu ülkedeki maaşları en yüksek şirketlerden biri olmalı.

Yeni Zelanda

Yıllık ortalama gelir: 59.600 $

Yazılım mühendisi sıkıntısı çeken bir başka ülke olan Yeni Zelanda, bu işçilerin maaşını Kivi ülkesine çekmeye çalışmak için artırdı. Geçtiğimiz yıllarda, yazılım mühendisleri için işler çoktu ama işçiler azdı. Hatta bazı şirketler, yalnızca mühendis kiralamak için 15.000 dolarlık imza bonusu bile veriyor.

İsveç

Yıllık ortalama gelir: 61.400 $

Ericsson’un öncülük ettiği bu İskandinav ülkesinde, talep üzerine ancak herhangi bir eksiklik olmaksızın, yazılım mühendislerine cömert ödemeler yapılıyor. Ancak, sadece yazılım mühendisi olarak zengin olmayı beklemeyin. Ülke, yüksek bir yaşam maliyetine sahip olmasıyla tanınır ve ortalama İsveçli işçi maaşına kıyasla mühendis maaşı sadece 2.000 $ daha yüksektir.

Almanya

Yıllık ortalama gelir: 63.800 Dolar

Sadece ülkenin değil, dünyanın en büyük yazılım mühendisliği şirketlerinden biri olan SAP ve Siemens ile ülke, mühendislerine çok para ödeyebildi. Ve Siemens’in ABD merkezli CD-adapco’yu yaklaşık 1 milyar dolara satın aldığına dair son haberler, bu sadece şirketteki değil, ülkedeki yazılım mühendisleri için daha parlak bir geleceğin yolunu açabilir.

Avustralya

Yıllık ortalama gelir: 65.900 Dolar

Yüksek yaşam maliyetiyle de tanınan yazılım mühendisleri, Avustralya’da hâlâ geçiniyor, ancak maaşları Avustralya’nın yıllık ortalama gelirinden yalnızca 4.000 $ daha yüksek. Citrix yakın zamanda Avustralya fabrikasını kapatacağını açıkladığından ileride değişiklikler olabilir.

İsrail

Yıllık ortalama gelir: 70.700 $

Bloomberg’in ileri teknoloji şirketlerinin tercih ettiği ülkeler listesinde 6. sırada yer alan İsrail’in yazılım mühendisleri için yıllık en yüksek maaşlardan birine sahip olması da şaşırtıcı değil. Bunun nedeni, ülkenin en kalifiye iş gücünden birine sahip olması olabilir. Bir yazılım mühendisiyseniz, maaşları İsraillilerin ortalama yıllık maaşının neredeyse iki katı olduğundan, ülkede kendinizi zengin hissetmeyi de bekleyebilirsiniz.

Danimarka

Yıllık ortalama gelir: 71.500 $

Yazılım şirketi Polaris geçtiğimiz günlerde Configit’in %65 hissesini satın aldığını duyurdu. Configit hızla büyüyen bir şirket olduğundan ve yatırım sadece yatırımcılar için değil, aynı zamanda Danimarka’daki yazılım mühendisleri için de bir kazan-kazan olacağı için, bu haberle birlikte, içerdekiler bir genişleme görüyor.

Yurtdışında yazılım mühendisliği

Yurtdışında yazılım mühendisliği eğitimi alarak siz de geleceğin en güçlü sektörleri arasında gösterilen IT Sektöründe ki yerinizi alın.

Yazılım mühendisliği eğitimi için en iyi ülkeler ?

Belirli bir ülkedeki yazılım mühendisliğinin genel kalitesine katkıda bulunan birçok faktör olduğundan, dünyadaki “en iyi” yazılım mühendisliği ülkelerini belirlemek zordur. Ancak, güçlü yazılım mühendisliği endüstrileriyle tanınan bazı ülkeler şunlardır:

 1. Amerika Birleşik Devletleri: Amerika Birleşik Devletleri, güçlü yazılım mühendisliği endüstrisi ile tanınır ve Kaliforniya’daki Silikon Vadisi en ünlü merkezdir.
 2. Hindistan: Hindistan, birçok çok uluslu şirketin ülkede varlığını sağlamış olduğu büyük ve hızla büyüyen bir yazılım mühendisliği endüstrisine sahiptir.
 3. Çin: Çin, dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinin birçoğunun ülkede önemli bir varlığa sahip olmasıyla, yazılım mühendisliği endüstrisinde hızla önemli bir oyuncu haline geliyor.
 4. Rusya: Rusya, siber güvenlik ve makine öğrenimi gibi alanlarda çalışan çok sayıda yüksek vasıflı mühendis ile yazılım mühendisliği konusunda güçlü bir üne sahiptir.
 5. Kanada: Kanada, birçok yüksek vasıflı yazılım mühendisi yetiştiren güçlü eğitim sistemiyle tanınır. Ülke, Toronto ve Vancouver gibi şehirlerdeki merkezlerle büyüyen bir teknoloji endüstrisine sahip.
 6. İsrail: İsrail gelişen bir startup altyapısına sahiptir ve siber güvenlik ve fintech gibi alanlardaki uzmanlığıyla tanınır.
 7. Almanya: Almanya, birçok yetenekli yazılım mühendisi yetiştirmiş, saygın üniversitelere ve araştırma enstitülerine ev sahipliği yapmaktadır. Üstelik eğitim ücretsizdir.

Okumalısınız : Almanya’da yazılım mühendisliği hakkında bilgi için makaleyi okuyun.

Dikkate değer yazılım mühendisliği endüstrilerine sahip diğer ülkeler arasında Japonya, Güney Kore, Birleşik Krallık ve Avustralya bulunmaktadır.

Yazılım mühendislerine en çok talep hangi ülkede var?

Genel olarak, yazılım geliştirme dünyada en çok talep gören meslektir . PageGroup’a göre yazılım geliştiricilere en çok talep olan ülkeler Kanada, Avustralya, Rusya, İsveç ve Yeni Zelanda . Geliştirici sıkıntısı olduğu için maaşlar da daha yüksek olma eğilimindedir.

ABD’deki Ortalama Yazılım Mühendisliği Maaşları

ABD’deki ortalama yazılım geliştirici maaşı yılda 110.140 ABD doları veya ayda 9.178 ABD dolarıdır . Ortalama küçük geliştirici maaşı yılda 69.354 ABD doları veya ayda 5.779 ABD dolarıdır. Ortalama üst düzey geliştirici maaşı ise yılda 104.188 dolar veya ayda 8.682 dolar.

Avrupa’da Ortalama Yazılım Mühendisliği Maaşları

Avrupa’da ortalama yazılım geliştirici maaşı ne kadar? Ortalama maaş ABD’dekinden daha düşüktür, ancak faydalar ve yaşam maliyeti bu farklılıkların bazılarından daha ağır basma eğilimindedir.

Genel olarak, Avrupa ülkeleri Doğu ve Batı arasında çok farklılık gösterir. Batı Avrupalı ​​geliştiriciler yılda en az 40.000$+ kazanırken, Doğu Avrupa’daki geliştiriciler önemli ölçüde daha az, yılda yaklaşık 20.000$+ kazanabilirler. Güney Avrupalı ​​geliştiricilere de Kuzeyli meslektaşlarından daha az ödeme yapılıyor. İspanya, İtalya, Portekiz ve Yunanistan’daki geliştiriciler yılda 21.314 ABD doları ile 36.323 ABD doları arasında bir ücret bekleyebilir.

ÜLKE MAAŞ
İsviçre 97.518 dolar
Danimarka 63.680 dolar
Norveç 57.013 $
Birleşik Krallık 55.275 dolar
Almanya 52.275 dolar
Estonya 52.816 dolar
Avusturya 51.536 dolar
İsveç 50.437 dolar
İrlanda 48.427 $
Finlandiya 47.850 $
Hollanda 45.180 dolar
Fransa 43.849 dolar
Belçika 39.687 dolar
ispanya 36.323 dolar
İtalya 32.579 dolar
Çek Cumhuriyeti 29.721 dolar
Portekiz 25.331 dolar
Polonya 22.740 dolar
Macaristan 22.353 $
Ukrayna 22.348 dolar
Yunanistan 21.314 dolar
Bulgaristan 17.461 dolar

İsviçre’deki ortalama yazılım mühendisliği maaşı

İsviçre’deki ortalama yazılım geliştirici maaşı ayda 97.518 dolar veya 8.126 dolar.

İsviçre’deki ortalama genç yazılım geliştirici maaşı ayda 89.643 ABD Doları veya 7.470 ABD Dolarıdır. Ortalama kıdemli yazılım geliştirici maaşı 127.693 ABD Doları veya 10.641 ABD Dolarıdır.

Çoğu zaman olduğu gibi, büyük şehirlerdeki geliştiriciler daha iyi ödeme alma eğilimindedir; İsviçre’de, Zürih’teki geliştiricilere ayda ortalama 110.123 dolar veya 9.176 dolar ödeniyor.

Programlama dili açısından maaşlara yansıyan bazı farklılıklar vardır:

 • SQL geliştiricilerine en çok İsviçre’de 108.868 dolar ödeniyor.
 • Golang ortalama 108.827 dolar ödüyor.
 • Rust, 108.308 dolarla üçüncü en yüksek ücretli dildir.
 • Android için ortalama yıllık maaş 104.256 dolar.
 • Python geliştiricilerine 100.315 $ ödenir.
 • Oysa iOS geliştiricilerine 96.161 dolar ödeniyor.
 • Ruby geliştiricileri 93.280$ değerindedir.
 • Ve Java geliştiricilerine ortalama olarak 91.706 dolar ödeniyor.
 • PHP geliştiricilerine 88.131$ ödenir.
 • JavaScript geliştiricilerine en az İsviçre’de 80.285 dolar ödeniyor.
DİL MAAŞ
SQL 108.868 $
Golang 108.827 $
Rust 108.308 dolar
Android 104.256 $
Python 100.315 dolar
iOS 96.161 dolar
Ruby 93.280 dolar
java 91.706 dolar
PHP 88.131 dolar
Java Script 80.285 dolar

Birleşik Krallık’ta ortalama yazılım mühendisliği maaşı

Birleşik Krallık’taki ortalama geliştirici maaşı yılda 55.275 ABD Doları veya ayda 4.606 ABD Dolarıdır.

Ancak, Londra’daki ortalama yazılım geliştirici maaşı önemli ölçüde daha yüksektir; Yılda 73.993 dolar veya ayda 6.166 dolar.

Birleşik Krallık’ta ortalama küçük yazılım geliştirici maaşı yılda 38.664 dolar veya ayda 3.222 dolar ve ortalama üst düzey geliştirici maaşı yılda 77.603 dolar veya ayda 6.466 dolar.

Ortalama maaşlar dile bağlı olarak çok değişebilir. Örneğin, Ruby’nin ortalama maaşı PHP veya SQL’den çok daha yüksektir.

 • Ruby geliştiricilerine en çok İngiltere’de 85.354 dolar ödeniyor.
 • Golang 79.726 dolar ve Rust 73.593 dolar ödüyor.
 • iOS geliştiricilerine genellikle 73.147 ABD doları ödenir.
 • Python geliştiricilerinin ortalama maaşı 67.570 dolar.
 • Java geliştiricilerine 46.774 $ ödenir.
 • Android geliştiricilerine 44.112 dolar ödeniyor.
 • JavaScript geliştiricileri 42.924 dolar kazanıyor.
 • Ve listenin sonuncusu 39.973 dolarla SQL geliştiricileri ve 36.832 dolarla PHP geliştiricileri.

Ülkelere Göre Genç Yazılım Mühendisliği Maaşları

Ülkelere göre ortalama genç yazılım mühendisi maaşına bakarsak, daha yüksek ödeme yapan bazı ülkelerin sıralamada aşağı kaydığını görebiliriz. Örneğin ABD, İsviçre ve İsrail’in öne geçmesiyle listede üçüncü sırada yer alıyor. Alman kıdemsiz yazılım geliştiricileri Birleşik Krallık, Fransa ve Japonya’dakilerden daha iyi maaş alıyor ( bunun çok stratejik bir sebebi var ve ofis görüşmelerimiz de bunu konuşabiliriz ) ve Nijeryalı kıdemsiz geliştiriciler Hindistan veya Filipinler’dekilerden daha fazla maaş alıyor.

 

ÜLKE MAAŞ
İsviçre 89.643 dolar
İsrail 69.851 dolar
Amerika Birleşik Devletleri 69.354 $
Almanya 51.188 dolar
Birleşik Krallık 38.664 $
Fransa 36.523 $
Japonya 26.553 $
Nijerya 7.255 dolar
Hindistan 5.488 dolar
Filipinler 5,256 dolar

Bu yazıda ki kaynaklarım

Çalışma İstatistikleri Bürosu
Ekonomik Araştırma Enstitüsü

Dünya çapında bilinen Türk yazılımcılar kimlerdir?

Türkiye’den gelen ve dünya çapında yazılım geliştirici olarak çalışan çok fazla profesyonele rastlamak mümkün. Pek çok Türk yazılım geliştiricisi, yazılım mühendisliği alanındaki becerileri ve uzmanlıklarıyla tanınırlık kazanmış ve finans, sağlık ve teknoloji dahil olmak üzere çeşitli sektörlere önemli katkılar sağlamıştır.

Sevgili hemşehrim Cevat Yerli ile başlamak isterim. Dünya’da ki en büyük oyun geliştiricilerinden biri olan Crytek şirketinin kurucusu ve CEO’sudur.

Eren Bali , Serdar Soğancı, Mustafa Savaş, Sarp Centel, Mevlüt Dinç , Ozan Onay, Burak Akın, Can Duruk, Ahmet Usta, Caner Kaya

Bunlar, dünya çapında ses getiren Türk yazılımcılara sadece birkaç örnek. Sektöre çeşitli şekillerde katkıda bulunan sayıları 1000 ‘i geçen yetenekli Türk yazılımcı var.

Yazılım mühendisliği geleceğin ta kendisi

Genç arkadaşlarım , gördüğünüz gibi özelikle Yazılım mühendisliği maaşları karşılaştırıldığında ülkeler arasında büyük farklılıklar var. Yazılım Mühendisliği, dünyanın en çok aranan ve en çok kazanan mesleklerinden biridir. Türkiye’de çok fazla idealist genç arkadaşları tanıyınca çok heyecan duyuyorum. Belki bu yarışta bir yada bir kaç sıfır geride olduğunuzu düşünebilirsiniz. ama unutmayın her şey bir hayal ile başlar. Hayal kurun ama hayallerinizin peşinde gitmeyi unutmayın. Sosyal medya uygulamalarında boşa vakit geçirene kadar kendinize bir plan yapın ve bu günden başlayın.

Her şey hayallerinizden bile güzel olsun…

Veli ÜNLÜ  

0 212 543 58 06 – 0 535 712 07 90

 

yurtdışı eğitim