İngiltere Eğitim Sistemi

24
İngiltere Eğitim Sistemi
yurtdışı eğitim danışmanlığı

İngiltere Eğitim Sistemi

İngiltere Eğitim Sistemi

Birleşik Krallık’ta yüksek öğrenim görmeyi düşünüyorsunuz ama oradaki eğitim sisteminden emin değil misiniz? İngiltere Eğitim Sistemi hakkında daha fazla bilgi için bu makaleyi okuyun.

Birleşik Krallık’ta eğitim sistemi dört ana bileşenden oluşur – ilköğretim, orta öğretim, ileri eğitim ve yüksek öğretim. Birleşik Krallık halkı, öğrencilerin 5 yaşından 16 yaşına kadar olan ilk ve orta öğrenimlerini yasal olarak tamamlamak zorundadır.

Bu iki bileşen ayrıca dört farklı “anahtar aşamadan” oluşur. Bu “anahtar aşamaların” detayları aşağıdaki gibidir:

  • Anahtar Aşama 1 – 5 ila 7 yaş
  • Anahtar Aşama 2 – 7 ila 11 yaş
  • Anahtar Aşama 3 – 11 ila 14 yaş
  • Anahtar Aşama 4 – 14 ila 16 yaş

Genel bir durumda, öğrenciler ilk iki temel aşamayı tamamlarlar – Bir ilkokulda Temel Aşama 1 ve Temel Aşama 2. Bundan sonra, bir öğrenci 11 yaşına geldiğinde, kalan iki temel aşama olan Anahtar Aşama 3 ve Anahtar Aşama 4’ü tamamlamak için bir ortaokula geçer.

Her aşamanın sonunda tüm öğrenciler değerlendirilse de, en önemli değerlendirme öğrencinin 16 yaşında olduğu Temel Aşama 4’ten sonra yapılır. Bu, öğrencilerin Genel Ortaöğretim Sertifikalarını veya GCSE’yi aldıkları zamandır. GCSE’yi başarıyla tamamlayan öğrenciler, ileri eğitim ve ardından yüksek öğrenim arasında seçim yapabilir veya okulu bitirip kariyerlerine başlayabilirler.

Genel olarak, Birleşik Krallık’taki eğitim sistemine genel bir bakış:

İlköğretim

Birleşik Krallık’ta İlköğretim 5 yaşında başlar ve öğrenci 11 yaşına gelene kadar devam eder. Birleşik Krallık Eğitim Sistemi kapsamında iki Temel Aşamadan oluşur. Birleşik Krallık’ta İlköğretim hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, British Council Sayfasına gidin .

Orta öğretim

Öğrenciler, Birleşik Krallık Eğitim Sisteminin ilk iki Temel Aşamasını tamamladıktan sonra orta öğretime geçerler. Bu, öğrencinin yaşı 11 olduğunda başlar ve 16 yaşına kadar devam eder. Orta öğretim, geri kalan iki Temel Aşamadan oluşur, Temel Aşama 3 ve Temel Aşama 4. Orta öğretime devam eden öğrenciler GCSE’ye doğru ilerler. Birleşik Krallık’ta hem ilk hem de orta öğretim zorunludur. Ancak, ileri ve yüksek öğrenim isteğe bağlıdır.

İleri eğitim

Bir öğrenci orta öğrenimini tamamladıktan sonra, A-Seviyelerine, BTEC’lere, GNVQ’lara ve diğer benzer niteliklere götüren ileri eğitimlerine devam etme seçeneğine sahiptir. Kolej veya üniversiteye gitmeyi planlayan öğrenciler için ileri eğitim zorunludur.

Yüksek öğretim

Bu, yüksek öğrenim için Birleşik Krallık’a gelmeyi planlayan uluslararası öğrenciler için en önemli bölümdür. Çoğu uluslararası öğrenci, ilk, orta ve ileri eğitimlerini kendi ülkelerinde tamamlayacakları için doğrudan yüksek öğrenim görmeye gelirdi.

İngiltere Yüksek Öğrenim için Giriş Koşulları

Birleşik Krallık’taki farklı yüksek öğretim programlarının farklı uygunluk kriterleri vardır. Bir öğrencinin yüksek öğrenim düzeyine girebilmesi için bu koşulların yerine getirilmesi gerekir.

İngiltere Derecesi Çevrimiçi

Teknolojideki artış, birkaç birinci sınıf eğitim programının artık öğrenciler tarafından çevrimiçi olarak takip edilebileceği anlamına geliyor. Birleşik Krallık’a taşınmadan Birleşik Krallık onaylı bir derece almak istiyorsanız, çevrimiçi bir programa kaydolmak sizin için idealdir. Bu, Birleşik Krallık’a seyahat etmeden Birleşik Krallık tarafından akredite edilmiş bir derece almanıza yardımcı olur, bu da aynı en kaliteli eğitim programına erişmenizi sağlarken çok para tasarrufu sağlar.

Sonuç

Artık Birleşik Krallık’taki eğitim sistemine genel bir bakış attığınıza göre, Birleşik Krallık’ta yüksek öğrenime devam etme konusunda bilinçli bir karar verebilirsiniz. Herhangi bir sorunuz varsa, lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Birleşik Krallık’ta uluslararası bir öğrenci olarak okumakla ilgili tüm sorularınızı yanıtlamak için buradayız.

yurtdışı eğitim

Bir cevap yazın