Yurtdışında yaz okulları

yurtdisi-yaz-okullari

Yurtdışı Yaz Okulları

Yurtdışında eğitim görmek ayrıcalık sahibi olmaktır. Çünkü yurtdışı eğitimlerinde başta dil avantajı olmak üzere birçok avantaj bulunmaktadır. Yaz okulları da bilhassa dil eğitimi ve sosyal faaliyetler edinme, hobi edinme açısından büyük önem taşımaktadır. Öğrencinin kendisini sosyal anlamda geliştirmesini, dilini ilerletmesini sağlayan yurtdışı yaz okulları arasından seçim yapmakta çok önemlidir. Çünkü doğru okul seçimi yapıldığı takdirde alınacak verim oranı da yükselecektir. Yurtdışı dil okulu seçimi için dikkat edilmesi gereken belli başlı hususlar bulunmaktadır.

İşte, yurtdışı yaz okulları seçimi yaparken dikkat edilmesi gerekenler;

Eğitim: Yaz okulları çocuğun eğlenmesi, oyalanması için bir araç olmamalıdır. Yaz okulları aynı zamanda çocuğun eğitimine de katkı da bulunmalıdır. Yurtdışında her yaz okulu öğrencilerin becerilerine göre alanlara yönlendirerek, bu alanlarda başarı elde etmesi üzerine eğitimini vermektedir. Okulun eğitim düzeyi bu sebepten ötürü önem taşımaktadır. Eğer ki çocuğunuz yüzme eğilimliyse yüzme hocası, su sporları eğilimliyse bunların hocası ya da bilgisayar eğilimliyse bilgisayar hocası gibi kendi alanında uzman kişilerin okulda yer alması önemlidir. Bunun için okul araştırması yaparken, okul kadrosunu da iyi taratmalı ve çocuğunuzun ilgi duyduğu alanda profesyonelleşme imkânı var mı yok mu bunu tespit etmelisiniz.

Konaklama: Bazı yaz okullarında konaklama modeli aile yanında konaklama şeklinde olurken, bazı yaz okullarında konaklama modeli yurtlarda konaklama olmaktadır. Aile yanında konaklama tercih edildiğinde yaz okulunun bulunduğu merkezin devlet kurumunda çalışan, güvenilir ailelerin yanında öğrenci konaklamaktadır. Aile yanında konaklandığında ya bir ya da iki kişilik odalarda kalınacaktır. Bu konaklama modelinde öğrenci ana dilini konuşan aile yanında konakladığında dil gelişimine katkıda bulunacaktır. Yurtlarda konaklama sistemine göre iki kişilik ve dört kişilik odalar mevcuttur. Yurtlarda aynı dili konuşan öğrenciler değil, farklı kültürden öğrenciler bir araya getirilmektedir. Yurtlarda konaklamanın öğrenci tarafından avantajıysa birbirinden farklı kültürlerle tanışma imkânı bulur. Çocuğunuz için istediğiniz net bir konaklama modeli varsa, okul seçiminde de bunu göz önünde bulundurarak seçiminizi yapmalısınız.

Sağlık Sigortası: Yaz okulunun kalitesine göre değişkenlik gösteren bir diğer durumsa sağlık sigortası imkânı tanıyıp tanımamasıdır. Eğer ki bir yurt sağlık sigortası sağlıyorsa öğrenci yola çıktığı andan itibaren canına ve malına gelen her türlü zararı üstlenmektedir. Sağlık sigortası tanımayan yaz okulları ise can ve mala gelen hiçbir zararın sorumluluğunu üstüne almamaktadır. Sağlık sigortası çok önemli bir etmendir. Bunun için de okul seçimi yaparken, okulun sağlık sigortası yapıyor olmasına dikkat etmelisiniz.

Sosyal Aktiviteler: Okulun sağlamış olduğu sosyal aktiviteler de çok büyük önem taşımaktadır. Öğrencinin kendini geliştirmesi, hoş vakit geçirmesi için sosyal aktivitelerin önemi büyüktür. Bunun için de okul seçimi yapmadan önce sosyal aktivitelerine bakmalı ve çocuğunuzun ilgileneceği, hoş zaman geçirebileceği aktivitelerin olup olmadığına göz atılmalıdır. Bu konuda çocuğunuzdan da yardım alabilirsiniz. Siz çocuğunuza hangi okula gitmek istersin diye sorduğunuzda, emin olun çocuğunuz yalnızca sosyal aktivitelerine göre kararını verecektir. Bunun için siz diğer kıstaslarınıza göre birkaç okul seçimi yaptıktan sonra sosyal aktivite seçimini çocuğunuza bırakmalısınız.

Transfer: Öğrenciler yabancı bir ülkeye tek başına gitmektedir ve bu hiç de kolay bir durum değildir. Özellikle orada kendi işlerini kendileri halletmeleri gereken bir durumla karşılaştıklarında. Öğrenciler havaalanında indiğinde, bilmedikleri bir şehirde, bilmedikleri dili konuşan kişiler yardımıyla okullarını bulmaları neredeyse imkânsızdır. Bunun için de tercih edeceğiniz okulun transfer hizmetinin olup olmaması çok önem taşımaktadır. Transfer hizmetinde havaalanında inen öğrenci, havaalanından okul araçları vasıtasıyla alınarak, okula götürülmesidir. Transfer hizmeti sayesinde öğrenci sıkıntı yaşamadan okulunu bulmuş olacaktır. Bunun için de okul tercihi yaparken transfer hizmeti vermesine çok dikkat etmelisiniz.

Hangi ülkelerde yaz okulları var ?

  • Malta yaz okulları
  • İngiltere yaz okulları
  • Kanada yaz okulları
  • Amerika yaz okulları
  • İspanya yaz okulları
  • Yunanistan yaz okulları
  • İtalya yaz okulları
  • Fransa yaz okulları

 

Yurtdışı eğitim programları ve diğer yurtdışı yaz okulları hakkında detaylı bilgi için telefon numaramalarımız

Istanbul 0 212 543 58 06 / 0 535 712 07 90

Ankara 0 312 999 70 76 / 0 530 032 55 82

 

Leave a Reply