Yurtdışında lisans tamamlama

yurtdisinda-lisans-tamamlama

Yurtdışında lisans tamamlama, 2+2 programları –

Ülkemizde 2 yıllık ön lisans programlarını tamamlayan öğrenciler 4 yıllık bir üniversite diploması almak için yurtdışında eğitim alabilirler. Yurtdışındaki birçok üniversite, 2 yıllık ön lisans eğitimi alan Türk öğrencilere; not ortalamaları ve ders içerikleri durumuna göre değerlendirme yaparak 2 veya 3 yıl daha eğitim alarak lisans diploması alma etme hakkı tanımaktadır.

Yurtdışında lisans tamamlama, 2+2 programlarında; İngiltere’de lisans tamamlama 3 yıl olduğu için öğrencinin almış olduğu krediler örtüşmüşse ve not ortalaması da yeterliyse 2 veya 3 yıl daha okuyarak lisans tamamlamamış olur. Bu öğrencilerin foundation adı verilen eğitimi almaları zorunlu değildir ve direkt 1 ya da 2. Sınıftan başlayıp eğitimlerine devam edebilirler. Burada gereken şey, öğrencinin üniversite tarafından kabul edilmesi için not ortalaması ve dil yeterlilik şartlarını taşıması gereklidir. Ayrıca öğrenciler İşletme bölümünde hızlandırılmış Top-up degree adı verilen programlara da başvurabilmektedirler. Eğer öğrenci yeterli not ortalaması ile ders kredisine ve dil yeterliliğine sahipse 1 yıl okuyarak lisans diploması almayı hak eder. 2 yıllık ön lisans mezunu olan öğrencilerin yurtdışı üniversitelerde lisans tamamlamak için başvuru süreci, lisans programı veya transfer sistemi başvurundaki ile aynıdır. Öğrenci; ön lisans eğitiminde aldığı derslerin not çizelgesi, 2 referans, mezuniyet diploması ile İngilizce yeterlilik belgesi sunmalıdır Bu belgelerle başvuru yapan öğrencilerin lisans tamamlama başvurusunun sonuçlanması en 2-3 ay sürmektedir. İngiltere’deki yurtdışında lisans tamamlama, 2+2 programları için öğrenciler şu üniversitelere yönlendirilir: Anglia Ruskin University, University of Reading, Bournemouth University, Coventry University, East Anglia University, Leeds Metropolitan University ve Swansea University.

Amerika ve Kanada’da lisans tamamlama programları ise üniversitelerin kabul şartlarına göre değişmektedir. Bu da eyalet, devlet üniversiteleri ve özel üniversitelere göre farklı değerlendirmelerin yapıldığını gösterir. Bu yüzden ön lisans tamamlama bazen 2-3 ve bazen de yeni başlamış gibi 4 yıl sürebilir.

Yurtdışında lisans tamamlama, 2+2 programlarının başvurusu esnasında gereken belgeler ise:

Ön Lisans diploması, Diploma İngilizce değilse yeminli tercüman tarafından yapılan çevirisi, alınan dersleri gösteren iki yıllık not dökümü ile yeminli tercüman tarafından yapılan çevirisi, 2 tane akademik referans mektubu, CV,  Niyet Mektubu ve İngilizce yeterlilik seviyesini belirten resmi IELTS ya da TOEFL sonucudur.

Yurtdışında lisansını tamamlamak istiyor ve daha fazla bilgiye ihtiyacınız var ise lütfen bize ulaşınız.

Tel : 0 212 543 58 06 / 0 535 712 07 90

Leave a Reply